Menkul Değerler Nedir?

menkul kıymetler

İnsanlar mali güvenlik için yatırım yapar.
Finansal menkul kıymetler (financial securities) belirli bir yatırım getirisini garanti eden araçlardır.
Başarılı bir yatırımcı olmak ve parasal getirileri en üst düzeye çıkarmak için hem pazarlanabilir olmayan hem de pazarlanabilir finansal varlıklara yatırım yapmanız gerekir.
Kârlı bir yatırım portföyü oluşturmak için aralarındaki farkın anlaşılması esastır.
Pazarlanabilir Olmayan Finansal Varlıklara göre bu finansal varlıklara yatırım yapıyor musunuz?
Kaçınızın banka hesapları var?
Kaçınızın hayat sigortası poliçeleri var?
Kaçınız şirket mevduatlarına para yatırdı?
Eminim çoğunluğunuz en az bir veya daha fazla finansal varlığa yatırım yapmıştır.
Her yatırımcının belki de ilk tercihi banka hesabıdır.
Bir banka hesabı açtığınızda ne yapıyorsunuz?
Bir bankaya gidip banka yetkilileri ile tanışırsınız. Birkaç doğrulama belgesi isteyip banka hesabınızı açarlar.
Şimdi, bir banka hesabını kapatmak istediğinizde ne olur? Satabilir misini? Hayır. Yapamazsınız.
Bunun nedeni, banka hesapları devredilemez ve pazarlanabilir değildir. Dolayısıyla, bunlar pazarlanamaz finansal varlıklar olarak bilinirler.
Diğer piyasası olmayan finansal varlıklar nelerdir?
Hayat sigortası yatırımları, banka hesapları, şirket mevduatları, ihtiyatlı fon mevduatları, pazarlanabilir olmayan finansal varlıklardır çünkü kendileri için bir ikincil pazar mevcut olmadığı için onları satamaz veya pazarlayamazsınız.
Öyleyse, piyasada satılmaya hazır finansal varlıklar nelerdir?
Pazarlanabilir finansal varlıklar, kolayca işlem gören ve kendileri için ikincil bir pazar olan varlıklardır.
Hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları ve diğerleri, pazarlanabilir finansal varlıklara örnektir.
Menkul kıymetler söz konusu olduğunda, ihraççı ile yatırımcı arasında doğrudan bir ilişki bulunmamaktadır.
İkincil bir piyasa veya aracı olan bu ortamda, alıcılar ve satıcıların fiziksel olarak tanışmaları gerekmez. Aktifler devredilebilir ve pazarlanabilir.

Yatırımcı veya analist olarak, bu ayrımdan haberdar olmanız gerekir. Ayrıca, yatırımcı olarak sağlıklı bir finansal portföy oluşturmak ve / veya bir finansal analistin kapasitesinde doğru piyasa analizi yaparak bir şirketin sonuç odaklı kararlar almasına yardımcı olmak için pazardaki farklı finansal varlıkları bilmek önemlidir.
Tasarruf Hesabı terimi kendiliğinden açıklayıcıdır. Hesap sahibi, yatırılan tutarda faiz kazanır.
Devlet Tasarruf Tahvilleri, hükümet tarafından çıkartılan ve yatırım yapılan para üzerinde belirli bir faiz oranı sunan vergi sertifikalarıdır.
Mevduat sertifikası, sabit mevduat, tekrarlayan mevduat, ihtiyat fon mevduatı ve diğer vadeli sabit kıymetler gibi araçları içerir.
Para Piyasası Mevduat Hesapları, daha yüksek mevduatlar için bankalar ve diğer finansal kurumlar tarafından daha yüksek bir faiz oranı ile sunulmaktadır.
Bu pazarlanabilir finansal varlıkların tümüne ayrıntılı olarak girmeyeceğiz. Kısa bir genel bakış yeterlidir.
Para piyasasında menkul kıymetler yüksek likiditeye sahip varlıklar olup, büyük finansal kuruluşlar ve hükümetler tarafından ihraç edilen kısa vadeli tahviller şeklinde bulunmaktadır.
Düşük veya orta risk iştahına sahip kişiler bu varlık yaratımında yatırım fonları aracılığıyla yatırım yapabilirler.
Sermaye piyasasında menkul kıymetler, çoğunlukla yatırımlar için genel halk tarafından kullanılan yaygın şirket hisse senetleridir. Yatırımın süresi uzun sürelidir ve geri dönüşler muhtemelen daha yüksektir.
Türev araçlar ise, performansı diğer yatırım yapılan menkul kıymetlerin performansına bağlı olan menkul kıymetlerdir. Türevlerin değeri diğer menkul kıymetlere dayalıdır.
Vadeli işlem ve opsiyon işlemleri ile hissedar sahipleri bunun bir parçasıdır.
Dolaylı yatırımlar, bir yatırım şirketinin hisselerinin satın alındığı yerlerdir. Buna yatırım fonları ve ünite güvenirliği gibi yatırım ortaklıkları dahildir.
Menkul Kıymet Varlıklarına Yatırım Yapma İpuçları
Her çeşit piyasa yapılabilir finansal varlıklarda risk unsuru bulunmaktadır. Garantili sonuçlar yoktur ve eğer başka biri sizi başka türlü olduğuna ikna etmeye çalışırsa, inanmayın.
Başlamanız için size birkaç ipucu:
1. Bir komisyoncu bulmanız gerekir. Bankanıza aracılık hizmetleri verilip verilmediğini veya bağımsız bir komisyoncu seçip seçemeyeceğinizi sorun. Nihai karar vermeden önce hizmet kalitesi, önceki yılın performansı, servis ücretleri ve yatırım işleme stratejileri göz önüne alınmalıdır.

2. Bir ticaret hesabına ihtiyacınız var. Pazarlanabilir finansal varlık yönetim hizmetleri sunan bankalar geleneksel hesaba sahip bir ticaret hesabı sunar. Aksi takdirde, aracı kurum sizin için bir tane açacaktır.
3. Finansal yatırımların ve menkul kıymetlerin kişisel finansal hedeflerinizden nasıl uzak tutulacağını önceden bilin. Hiç kimse sizi ikna etmesin. Broker sizin adınıza hareket etmesine rağmen, finansal piyasa bilgisi yatırım kararlarınızı vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, atanan broker ile hedeflerinizi paylaşın. Nitelikli bir yatırımcı olun.
4. Herhangi bir aracı şirkete kaydolmadan önce teklif belgelerini dikkatle okuyun. Şüpheniz varsa sorularınızı sorun. Aracılık lisansının geçerliliğini kontrol edin. Sahte bir lisans ile karşılaşmak bugünlerde oldukça kolaydır. Belgeleri imzalamadan önce bir avukat tarafından doğrulayın.

Pazarlanabilir finansal varlıklara yapılan yatırımlar riskli bir girişimdir. Ancak, riskin sizi vazgeçirmesine izin vermeyin.
Hemen hemen hepimiz pazarlanabilir olmayan varlıklara yatırım yapıyoruz ancak küçük veya orta ölçekli bir yatırımcı için bile pazarlanabilir finansal varlıklar incelemeye değerdir.

Finans eğitimi öğrencileri olarak ikinci özgün makalemizi de sizlere sunmuş olduk. Özgün makalelerimiz peş peşe gelmeye devam edecek. Öğrendiklerimizi ve birlikte oluşturduğumuz içerikleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir